Zavřít
Zavřít
Zavřít
Váš e-mail:
Váše heslo:
Zapamatovat
Nová registrace    Zapomenuté heslo?

KITE

Spousta lidí často přemýšlí o tom, jak se kiting naučit, zda využít nějaké kite školy nebo se kiting učit sám metodou pokus-omyl.

Co vám takový kite kurz dá a co kite školy nabízí?

Tak hlavně naučit se kiting bezpečně, rychle, bez špatných návyků a i další věci jako seznámení se s dalšími začátečníky, se kterými můžete kiting dál provozovat a rozvíjet. Asi každá lepší kite škola používá nejmodernější kite vybavení na nejvhodnějších kite spotech. Výuku provádí školení kite instruktoři, kteří vás naučí nejen jak kite používat, ale také jak správně vyhodnotit počasí nebo poznat vhodný prostor pro kiting.

Takže pokud se rozhodnete kite kurz absolvovat, jaký kurz vybrat?

Nejdříve je nejvhodnější zúčastnit se základního kite kurzu někde na louce. Během pár hodin dostanete informace o bezpečnosti kitingu, kite teorii a vyzkoušíte si ovládání říditelného draka s trainer kitem. Kite instruktor jistě rád zodpoví všechny vaše dotazy ohledně kitingu a můžete se rozhodnout jak pokračovat dál.

V téhle fázi byste měli zvážit jak kiting budete chtít provozovat, jestli chcete kitovat za domem na louce, tzv. landkiting, snowkiting v zimě na lyžích či snowboardu nebo kiteboarding na vodě.

Dále se podle svých zkušeností rozhodnout, jak dlouhý kite kurz absolvovat. Například pokud chcete provozovat snowkiting na lyžích, jste velmi zkušený lyžař a máte za sebou základní kite kurz, měl by vám stačit jednodenní až dvoudenní snowkiting kurz. Během prvního dne se naučíte ovládat kite s depower systémem, ovládání, starty, přistání, využití síly atd. a druhý den se můžete pokusit o první jízdu s kitem.

Trochu jíné je to u kiteboardingu na vodě, kde musíte před prvním rozjezdem zvládat kite opravdu dobře, protože voda není pevný povrch a pro jízdu je třeba více síly a rychlosti. Také musíte zvládat dovednosti jako restart kitu z vody, nastoupávání tělem proti větru a v případě ztráty boardu, abyste byli schopni se pro něj vrátit. Stoupání proti větru v leže je také důležité pro bezpečný návrat na břeh, když se ještě neumíte rozjet. Až po zvládnutí těchto technik můžete zkoušet první rozjezdy.

Pro příklad – pokud jste úplný začátečník, chcete se kite naučit (třeba na dovolené u moře) a vyberete si pětidenní kite kurz, bude to vypadat následovně:

Level I (1 den) – teoretické znalosti, bezpečnostní pravidla, trénink s cvičným kitem, seznámení s kite výbavou, rozložení kite vybavení, navázání šňůr a manipulace, popis všech částí kite výbavy, teoretické použití bezpečnostních systémů a vysvětlení startů a přistání s drakem.

Level II (2 dny) – přechod na větší kite s depower systémem, starty/přistání, bezpečnostní systémy a praktické opužití, ovládání draka, zvedání kitu z vody, chození s kitem do všech směrů, restart z vodní hladiny, bodydragging s instruktorem a samostatně, nastoupávání proti větru tělem a s kiteboardem.

Tímto budete připraveni na první starty. A teď přichází ta nejtěžší část – rozjezd a samotná jízda.

Level III (2 dny) – teorie rozjezdu, nastazení prkna, první samostatné starty, technika jízdy, otáčení, dle šikovnosti dále – stoupání proti větru, jak se vrátit na stejné místo odkud jste vyjeli.

Jednotlivé levely se nedají bohužel přesně stanovit. Záleží vždy na šikovnosti, proto pokud se ale v kite kurzu chcete naučit kompletně jezdit, doporučením je určitě pěti denní kompletní kite kurz, ve kterém je dost času na zvládnutí všech dovedností. A samozřejmě pokud už zvládáte některou z disciplín powerkitingu, jako snowkiting nebo landkiting s komorovým kitem, nebo máte zkušenosti s podobným sportem, bude vám stačit i kite kurz kratší. Čili pokročilý, kde navážete přesně v místě, co už s kitem umíte…