Zavřít
Zavřít
Zavřít
Váš e-mail:
Váše heslo:
Zapamatovat
Nová registrace    Zapomenuté heslo?

Kiteboarding Ostrava

Nespoutaný pocit volnosti, dech beroucí rychlost a fascinující skoky vysoko nad vodní hladinou – to je kiteboarding, někdy také nazývaný kitesurfing. Jde o nejatraktivnější formu kitingu, provozovanou výhradně na vodních plochách za pomoci draka a tzv. kiteboardu. Jen málokterý sport se může pochlubit tak rychlým rozvojem a prudce vzrůstající oblibou mezi fanoušky po celém světě – ale kdo kiteboarding jednou vyzkouší, rychle pochopí proč.


S prvním známým pokusem využít draka jako tažnou sílu přišli Číňané už ve 13. století. Systém čtyřšňůrových draků, jaký známe u naprosté většiny dnes používaných kitů, spatřil světlo světa počátkem 19. století díky britskému vynálezci jménem George Pocock. Pro vývoj kiteboardingu byl extrémně důležitý rok 1997, kdy bratři Legaignouxovi přišli s modelem Wipika. Představili s ním revoluční konstrukci tvarovaných nafukovacích komor a zjednodušený systém ukotvení šňůr, což znamenalo daleko snadnější odstartování draka přímo z vody. První školy kiteboardingu začaly vznikat už koncem 20. století, svých samostatných závodů se tento adrenalinový sport poprvé dočkal roku 1998 na ostrově Maui (na Havajských ostrovech).

Stejně jako u jiných extrémních sportů můžete i u kiteboardingu přijít k lehčímu či vážnějšímu zranění – riziko je tím větší, čím odvážnější triky a skoky budete zkoušet. Abyste možnost nehody co nejvíc minimalizovali, doporučuje se vyhýbat se místům s pevnými překážkami ve směru větru, neskákat na mělčině a udržovat dostatečnou vzdálenost od dalších kiterů. Ovšem jednoznačně nejlepším způsobem, jak si zachovat kosti vcelku a přitom se naučit draka pořádně ovládat, je přihlásit se do kurzu vedeného zkušeným instruktorem – což platí pro všechny druhy kitingu.

Při kiteboardingu se používají draci nafukovací, které můžete při pádu do vody znovu nastartovat. Do základní výbavy patří samozřejmě i kiteboard, což je speciální deska s vázáním, obvykle poutky. Vyrábí se jak jednosměrné kiteboardy s výrazně odlišenou špičkou, tak i obousměrné podobné wakeboardu. Dál budete potřebovat trapéz (sedací nebo bederní), který přenáší tah draka na tělo. Mezi ochranné pomůcky patří neopren, přilba, bezpečnostní nůž pro případné zamotání do šňůry a záchranná nebo protinárazová vesta. Často se využívá i tzv. board-leash, šňůra sloužící k připoutání prkna k jezdci, čímž zabraňuje odplavání boardu při pádu.

Rychle se rozvíjející kiteboarding už dnes můžeme rozdělit na několik samostatných disciplín. Asi nejznámější je freestyle, tedy předvádění nejrůznějších skoků a triků ve vzduchu. I v rámci freestylu ale můžeme rozlišit několik specialitek. Tak např. unhooked je jízda, kdy je jezdec vyháknutý z trapézu, která umožňuje např. takové triky jako podávání si hrazdy za zády. Hangtime se zaměřuje na délku času stráveného ve vzduchu a wakestyle je styl skákání podobný tomu na wakeboardu, tedy díky ostrému zahranění. Vedle freestylu známe také speed riding, jízdu zaměřenou na dosažení co nejvyšší rychlosti. Aktuální světový rekord je těsně nad hranici 100 Km/hodinu. A pak tu máme také wave riding, kdy se jezdí ve vysokých vlnách. Divácky velmi vděčná, ovšem velmi nebezpečná disciplína. Kiteboarding je o pohodě, radosti a přírodě….

kiteboarding Ostrava je tady pro Vás.

Další informace: