Zavřít
Zavřít
Zavřít
Váš e-mail:
Váše heslo:
Zapamatovat
Nová registrace    Zapomenuté heslo?

Landkiting

Ačkoliv ani zdaleka nedosahuje celosvětové popularity oblíbeného kiteboardingu, patří landkiting mezi rychle se rozvíjející adrenalinové sporty, a to i v České republice. Oproti svým dalším příbuzným má totiž jednu obrovskou výhodu: Nejste závislí na dostupnosti vodních ploch ani na množství napadaného sněhu – landkiting můžete provozovat v podstatě kdekoliv a kdykoliv.


Jde o pozemní verzi kitingu, kdy se jezdci nejčastěji prohání na zatravněných plochách, plážích, fotbalových hřištích nebo např. betonových letištích. Kromě nezbytného kitu se neobejdete bez tzv. mountainboardu nebo buggy (pak se někdy také mluví o buggykitingu). Protože je landkiting velmi rychlým a drsným sportem a pády tady někdy - obzvlášť na betonu - opravdu bolí, patří k nezbytné výbavě také přilba a chrániče kloubů, případně i rukavice a chránič páteře.

Mountainboard je deska připomínající větší skateboard, na které jsou zespodu přidělané částečně otočné nápravy s nafukovacími koly o průměru kolem 10 cm. Vymyslela ho v devadesátých letech minulého století partička nadšenců z Colorada, aby se zabavili v období, kdy nemůžou brázdit sjezdovky na snowboardu. K mountainboardu se obvykle používá trapéz a kite buď komorové nebo nafukovací konstrukce.

Buggy neboli bugina je jednomístná tříkolka, která má dvě ukotvená zadní kola a jedno přední kolo, s jehož pomocí mění jezdec směr jízdy. K ovládání samozřejmě slouží také kite, obvykle komorové konstrukce. Jezdci u buginy dávají většinou přednost madlům, která jsou na sobě nezávislá a umožňují tak pohodlnější ovládání vsedě než hrazda. Na rovné tvrdé ploše a při silném větru můžete dosáhnout rychlosti až 100 km/h, proto je důležité používat ochranné prostředky, ale také vybrat si vhodné místo bez překážek.

Tak jako u dalších druhů kitingu se i u landkitingu těší značné oblibě freestyle, tedy styl jízdy zaměřený na předvádění nejrůznějších triků. Ty jsou odvozené hlavně od kiteboardingu, ovšem při jízdě na tvrdém betonu s sebou nesou riziko těžších dopadů a zranění. Už i u nás můžete někde narazit na speciální „landkiting parky“, kde se využívají různé překážky. U buggykitingu patří mezi základní triky jízda pozadu nebo na dvou kolech, výjimkou ale nejsou ani vysoké skoky.