Celkem
0 Kč

Jak vybrat správný kiteboard?

V minulém článku jsme probírali, jak správně vybrat kite, nebo jak se v nich obecně vůbec vyznat. Vy, kteří jezdíte na vodě nebo chcete jezdit se budete potýkat ještě s druhou otázkou - výběr vhodné desky pro kiteboarding! Čili tzv. "kiteboard" na vodu.

Jak vybrat správný kiteboard?
Jak vybrat správný kiteboard?

Ani jeho výběr byste neměli podceňovat, protože i u něj záleží na tom, jak jízda bude vypadat, jestli vám to vůbec pojede a jak bude jízda komfortní.

Co je u kiteboardu nejdůležitější?

Tak především jde o kvalitní zpracování - čili vhodné materiály, odolnost, dobré jízdní vlastnosti i pohodlné pady.

Jaké jsou tedy nejčastější materiály? K levným deskám a méně odolným patří PVC. Ta nemá takovou odolnost a určitě není prioritně určena například na vysoké skoky a tvrdé dopady. Tento materiál to prostě nevydrží.

Další může být dřevěná deska se skelnými vlákny. Tato kombinace materiálů se používá hlavně pro freeride desky, jež mají být pevné, ale přitom odolné.

Pak tady máme celodřevěné jádro s kevlarem. To se používá zejména u freestyle boardů, protože kevlar je známý pro svou lehkost a flexibilitu.

No a rozhodně ne v poslední řadě je kombinace dřevo/karbon. Čili dřevěné jádro desky s použitím karbonových vláken. Tyto desky zaručují opravdovou pevnost a odolnost a zároveň ty nejlepší vlastnosti na odrazy, skoky a dopady. Vhodné jsou použitím jak na freestyle tak freeride.

Jak můžete sledovat, každý materiál má své specifické vlastnosti a proto se hodí pro různé styly jízdy. Takže vybírejte zaprvé podle toho k čemu je deska určena a co jezdíte.

Jste-li začátečník a žádné velké akce neplánujete, rozhodně neuděláte chybu s boardem, jako je Allround nebo Cruize. Pokud už k začátečníkům rozhodně nepatříte, poohlédněte se po boardu jako je Bulldozer. No a high level pak Raptor Pro. Vše od světové značky Crazyfly, kterou najdete v našem e-shopu.

Tyto jednotlivé levely bude odrážet i stoupající cena, ale nebojte... Dobrá deska = maximální spolehlivost a hlavně u kvalitních firem záruka, kdyby se vám s tím nějakým zázrakem něco opravdu stalo a šlo o výrobní vadu - do 3 dnů budete mít doma desku novou! No a samozřejmě není od věci si board předem otestovat. Další detaily jako odlišnosti tvarů, konkáva, pady, flosny už zde rozebírat nebudu, abychom se do toho úplně nezamotali. Prostě věřte výrobcům, že v tom na co je deska prioritně určena už opravdu ví, co dělají :) Snad jen k těm padům (to v čem máte nohy) bych chtěla dodat, že do měkčích padů vám lépe zapadne noha. Mnoho padů je už dnes navíc vyráběno z materiálů s technologií, která pad vytvaruje podle vaší nohy a zapamatuje si ho. Určitě také stojí za vyzkoušení poutka od CF 2014 - vypadají možná moc složitě, ale noha v nich perfektně drží. Budete opravdu mile překvapeni. Vyzkoušejte...

Jakou velikost potřebuji pro svou váhu?

Tady narážíme na častý problém mnoha vesměs začínajících kiterů.

Připravila jsem pro vás takovou obecnou přehledovou tabulku: (pozor, vždy ale záleží na tom, s jakým drakem budete desku jezdit!) Tady si ukážeme zlatý střed. Čili středně silný vítr 7-10m/s s odpovídající velikostí draka na vaši váhu.

55kg - 132 x 41cm

65kg - 136 x 41cm

75kg - 138 x 41cm

85kg - 140 x 42

95kg - 145 x 44 až 48cm pro těžší jezdce nad 100kg

Vyrobit kvalitní desku je také kumšt a díky tomu právě i slovenská značka Crazy Fly si vydobyla po celém světě velké jméno ve výrobě kvalitních kiteboardů.

Mrkněte se na celý proces, jak se taková deska vyrábí, jistě to pro vás bude zajímavé:

Kontakt dotazy : Petra 608 889 719, petra(zavinac)kites.cz

Iveta (Minet KITES.CZ)

Související články

Všechny články