Zavřít
Zavřít
Zavřít
Váš e-mail:
Váše heslo:
Zapamatovat
Nová registrace    Zapomenuté heslo?

Snowkiting

Pokud se umíte prohánět na snowboardu nebo klasických sjezdovkách, pak pro vás bude nejlehčí způsob seznámení s kitem tzv. snowkiting. Jde o zimní outdoorový sport, na který si snadno vytvoříte těžkou závislost – a to nejen díky vyplavenému adrenalinu, ale také pro téměř neomezené možnosti, které snowkiting nabízí. Všechno, co k jeho provozování potřebujete, je kite a štěstí na dobrý vítr (+ samozřejmě už zmiňovaný snowboard nebo lyže).


Na rozdíl od tradičních zimních sportů totiž nejste vázáni ani na horské svahy, ani na (často nekřesťansky drahé) vleky. Ideálním terénem pro snowkiting je naopak rovina – zasněžené pláně nebo třeba i zamrzlá jezera pokrytá sněhem. Do pohybu vás uvede tažný drak za pomoci větru. Protože šňůry ke kitu můžou být až 30 m dlouhé, je důležité mít kolem sebe dost volného prostoru. Široké rovné pláně bez překážek a se stabilním větrem ocení zejména začátečníci, zkušenější snowkiteři ovšem někdy upřednostňují členitější horský terén. Kite můžete využít také jako pomocníka, který vás v místech bez vleků zadarmo vytáhne nahoru. Tam draka jednoduše sbalíte a hurá z kopce dolů.

Největší oblibu si snowkiting získal v zemích, kde najdete dostatek liduprázdných polárních plání, jako je Kanada nebo skandinávské státy. S vášnivými snowkitery se ale můžete setkat i např. v Alpách. Co se týče České republiky, ani tady už tenhle relativně mladý sport není žádným benjamínkem. Jeho stále většímu rozšíření nahrává množství vhodných lokalit i příznivé povětrnostní podmínky. Snowkiting je možné provozovat při větru zhruba od 4 m/s a podle dlouhodobých statistik se u nás za touto hranicí pohybuje více než polovina zimních dnů.

Do základní výbavy pro snowkiting patří jednoznačně kite a snowboard nebo lyže. Na sbowkiting se používají jak kity nafukovací, tak komorové. U komorového kitu je výhoda, že se nemusí nafukovat a je objemově menší. Na druhou stranu nafukovací kite je bezpečnější, má podstatně větší větrný rozsah a je lépe ovladatelný. Pro jízdu můžete také použít speciální prkno zvané snowkiteboard, jehož hlavní výhodou oproti snowboardu je větší rádius na backside hraně. Nenutí vás tak jezdit tolik do oblouku a vy si můžete v klidu užívat pohodlnější, rychlejší a méně namáhavou jízdu. Důležitou součástí výbavy je také trapéz, který vám pomáhá přenášet sílu draka na tělo, aby neležela jen ve vašich rukou. Zapomínat byste neměli ani na přilbu.

Na závěr ještě pár slov o jednotlivých odnožích snowkitingu (terminologie vychází převážně ze snowboardingu): Freeridingem rozumíme jízdu v otevřeném volném prostoru, Freestyle se zaměřuje na předvádění nejrůznějších skoků a triků ve vzduchu. Ve srovnání se snowboardingem jsou skoky s kitem jednoznačně mnohem efektnější podívanou, můžou nabrat až neuvěřitelnou výšku i délku. Asi nejnebezpečnější formou snowkitingu je Fkite-flying, což je v podstatě paragliding s kitem, provozovaný na horách velmi zkušenými jezdci. Za zmínku stojí také Fjibbing, kde se stejně jako ve snowboardingu při jízdě využívají různé překážky jako raily apod.