Celkem
0 Kč

HISTORIE - kiteboardingu

Úplně první pokusy o využití draka jako tažné síly bylo ve 13. Století v Číně. Britský vynálezce George Pocock na počátku 19. století experimentoval s využitím tažných draků pro pohon lodí, nebo vozidel s využitím čtyřšňůrových draků - stejný systém je dnes využíván u valné většiny tažných draků. V roce 1903 sestrojil Samuel Cody, řiditelného draka, který mohl vynést člověka do výše, kde ukázal sílu svých draků, na malé lodi tažené drakem přeplul kanál La Manche.

HISTORIE - kiteboardingu
HISTORIE - kiteboardingu

V 70. letech, přišel další rozvoj s vynálezem nových materiálů (například kevlar) pro výrobu šňůr, které díky své lehkosti a pevnosti rozšířily možnosti řiditelných draků. V roce 1978 překonal katamaran Tornado poháněný tažným drakem rychlost 40 km/h.

HISTORIE - kiteboardingu
HISTORIE - kiteboardingu

V dalších letech kite procházel mnoha experimentům a vývoji, první nafukovací kite byl patentován Němcem Dieterem Strasillou už v roce 1979. O pět let později podobně vyvinutý systém byl patentován bratry Brunem a Dominiquem Legaignoux ve Francii. V roce 1990 začal Peter Lynn prodávat kitebuggy, tříkolku určenou k pohonu drakem a do roku 1999 prodal kolem 14 000 vozítek.

HISTORIE - kiteboardingu
HISTORIE - kiteboardingu

Současně s rozmachem buggykitingu pokračoval vývoj draků určených na vodu, velkým mezníkem byl model "Wipika" od bratrů Legaignoux z roku 1997. Zavedl revoluční konstrukci tvarovaných nafukovacích komor a zjednodušený systém ukotvení šňůr, což výrazně vylepšilo možnost odstartovat draka z vody, model Wipika se velmi podobal dnešním "Céčkům". Bruno Legaignoux pokračoval ve vývoji draků a později se stal autorem designu nazvaného "Bow kite", který je dnes v sortimentu většiny výrobců.
Už od roku 1998 existovaly školy kitesurfingu a tento sport se pomalu začínal rozšiřovat. První závody se konaly na ostorvě Maui v září 1998, vítězem byl Flash Austin.

Best Kites má jako jedna, ze tří škol na Českém trhu máme legální oprávnění k výuce!

duplicita (Petra KITES)

Související články

Všechny články
© 2024 Kites.cz | All rights reserved. | OBCHODNÍ PODMÍNKY - KONTAKTY