Celkem
0 Kč

Kite & snowkite manuál - správné navázání baru

Minule jsme si popsali jak správně připravit nafukovacího draka, dnes tedy jak dobře navázat bar.

Jednotlivé modely barů se mohou lišit, základní prvky jsou ale u všech zachovány stejné
Jednotlivé modely barů se mohou lišit, základní prvky jsou ale u všech zachovány stejné

Rozmotání baru: U nafukovacích draků bývá bar oddělen od těla draka. Je tomu tak pro snadnější balení a možnost výměny baru na jiné tělo draka. Bar začínáme rozmotávat za drakem zhruba v jeho středu a jdeme plynule s odvíjením šňůr směrem po větru nebo do strany v závislosti na tom, kde máme dostatek prostoru. Na konci bar položíme na zem tak, aby když se postavíme směrem k draku, ležela označená (červená) část baru vpravo.

To je jediný případ, kdy dáváme označenou část baru vpravo, protože drak nám leží na zemi otočený opačně (čili náběžnou hranou dole). Nyní uchopíme do levé ruky obě levé šňůry, do pravé obě pravé (tak abychom měli stále pod kontrolou, že se vzájemně nezkříží) a jdeme směrem k draku.

U draka obě strany položíme odděleně, vrátíme se k baru a projdeme ještě stejným způsobem každou stranu, abychom se ujistili, že středové šňůry jsou oddělené od krajových (obrázek 1,2,3).

Postup správného rozmotání šňůr u nafukovacího draka a navázání baru k tělu draka
Postup správného rozmotání šňůr u nafukovacího draka a navázání baru k tělu draka

Navázání draka: Pokud jsme postupovali správně a vše jsme si srovnali, jak bylo řečeno výše, měli by 4 šňůry od baru ležet u draka přesně v místě, kde končí 4 šňůry od vyvázání draka a mělo by být zřejmé, jak šňůry na draka navážeme. Pro kontrolu je níže obrázek, jak by to mělo být.

Postup navázání draka
Postup navázání draka

Konečné navázání potom vypadá takto: šňůry vedoucí od krajů draka vedou ke koncům baru. Přes tyto šňůry se draku udává směr letu. Zatažením za jednu ze stran baru se naklopí daná část odtokové hrany a drak zatočí.

Kite, lze navázat i opačně od těla kitu proti větru (viz obrázek 4,5,6) Pozor ale v tomto případě nepřetáčíme bar!


Postup navází šňůr u nafukovacího draka z opačné strany
Postup navází šňůr u nafukovacího draka z opačné strany

Navázání draka je třeba věnovat zvýšenou pozornost, neboť špatným navázáním vznikají krizové situace hned po startu. Proto doporučujeme po navázání opětovnou kontrolu. Projděte všechny šňůry, ty by se neměly v žádném bodě křížit!

Některé typy draka mají pěti-šňůrový systém vyvázání. Princip vyvázání je naprosto stejný, pouze přibývá pátá šňůra, která vede mezi středovými šňůrami doprostřed náběžné hrany draka.
Častá chyba: Záměna středových šňůr s krajními, způsobí neovladatelnost draka.

Pozor! U snowkite neboli komorových draků se šňůry neodvazují, platí jiná pravidla.

Toto je výňatek z tištěné verze KITE MANUÁLU, který bude v prodeji již od května 2012. V něm se dozvíte ještě přesnější popis vyvázání, dále trimování draka podle síly větru i kompletní využití baru (depower, bezpečnost aj.) Objednat lze prostřednictvím: info@kites.cz

Iveta (Minet KITES.CZ)

Související články

Všechny články
© 2024 Kites.cz | All rights reserved. | OBCHODNÍ PODMÍNKY - KONTAKTY