Celkem
0 Kč

Kiting historie

Protože o historii kitingu nemá spousta lidí dodnes skoro žádné ponětí a při mých návštěvách v různých televizních pořadech se mě na tuhle otázku všichni ptají, rozhodla jsem se zapátrat na internetu a alespoň trochu udělat pořádek v tom, jak to kdysi opravdu bylo, kde byly počátky tohoto sportu, jaká byla první myšlenka a kam se kiting postupem času dopracoval? Myslím, že ti, kteří se kitingem v minulosti zaobírali a posouvali jej dopředu zaslouží jednoznačně náš dík.

Kite surfing je v posledních letech ten ?nejposedleji? se rozvíjející extrémní sport vůbec. Hlavní myšlenkou přitom bylo použití draka ke zvýšení rychlosti a překonání gravitace pro surfaře.

Přesto, že kite surfing je nový sport, není vynálezem jediného člověka a lidé si s celým konceptem pohrávají už delší dobu. Nejstarší zaznamenaná historie Kite Sailingu jako byl kite surfing dříve znám se datuje již od 12tého století, kdy Indonéské a Polynéské rybáře táhli draci na jejich kánoích. Ve faktech, v Číně a Polynésii byl kite sailing používán jako jedna z forem přepravy u pobřeží Pacifiku již od 13tého a 14tého století a vítr sloužil hlavně jako pomoc pro ovládání rychlosti a energie k mobilizaci těchto kánoí.

Kolem roku 1800 Britský vynálezce George Pocock zvětšil běžné velikosti draků a létal s nimi ve skupinkách, aby využil síly pro tah vozů na souši a lodí na vodě. Přivedl je tak k novému směru a toto úsilí bylo výsledkem ještě větší rychlosti. Jeho draci byly plně kontrolovatelní a používal přitom 4-šňůrový systém, stejný jako používáme my dnes? Pocockovy lodě i vozy tak byly schopny stoupat proti větru, otáčet se a jezdit nejen po vodě, ale i souši a ledu. Jeho originální patent s číslem GB5420 byl zaregistrován v roce 1826.

V listopadu roku 1903 americký vynálezce Samuel Cody kite sailoval přes anglický kanál. V pozdějších padesátých letech individuálové začali řešit koncept možné cesty ve směru parašutingového křídla nad a na hladině. Zhruba v polovině let 1970 angličan Peter Powell vytvořil dvojitou kontrolní šňůru a delta kite se kterým se jezdilo na malých loďkách a člunech. Toto byly první komerčně úspěšné 2-šňůrové delty, založené na patentu Francise Rogolla z roku 1940. Byly propagovány pro použití s loděmi a buggy. 6ti-vrstvé delty byly také používány angličanem Keith Stewartem s devíti stopým katamaránem pro přejetí anglického kanálu, záměrně zkopírovaným činem Samuela Codyho.

V Říjnu roku 1977 Gijsbertus Adrianu Panhuise (Nizozemí) dostal první patent s číslem NL07603691 pro náš sport. Patent skýtal specifika vodního sportu za použití plochého boardu (surfového typu) na kterém jezdec stojí a je tažen větrem, který chytá pomocí přístroje parašutingového typu připevněném k jeho trapézu typu bederního :) ? doslovně. Přestože jeho patent byl bez jakéhokoli povšimnutí a zájmu komerce, Gijsbertus Adrianu Panhuise mohl být uváženým tvůrcem kite surfingu.

Jedním problémem ale stále bylo, že tito dřívější draci se startovaly pouze ze země a na rovné ploše. Nikoli ale na vodě, kde si kite surfing později buduje své místo?

V roce 1978 Dave Culp z USA vyrobil jeho první kite loď s prvním zdokumentovaným nafukovacím drakem, což v roce 1980 značky Wipika, Kite ski, FOne, Koncept Air, C-Quad a Naish následovaly a vytvořili konečně draky pro vodní startování, jejichž koncepci používáme dodnes. Tito draci konečně byli schopni znovu vzlétnout i po pádu na vodu.

V časných osmdesátých letech Arnauld de Rosnay z Francie během jednoho z přeplouvání kanálu použil windsurfing board a kite místo loďky. Naopak Andrea Kuhn ze Švýcarska jezdil za použití křížených lyží (blízkým wakeboardu) a posunul Gijsbertus Adrianu Panhuisův koncept dále zdokumentováním v TV ? jízda a skoky.

Listopadu roku 1987 Dominique a Bruno Legaignoux z Francie dostali patent US4708078 pro první samostartovací křídlo. Ve stejném čase cory Roeseler z USA dostal patent na kite skiing, byl to patent číslo US5366182. Cory Roeseler se dle záznamů zúčastnil prvního kite surfing world cupu v roce 1991 v San Franciscu. Celá akce byla natáčena a následně pouštěna na kanálech Discovery a ESPN. Cory se taktéž zúčastnil Weymouth Speed Trials v roce 1988 a vyhrál disciplínu nejrychlejší loď celé akce pro ?kite-powered waterski?.

V roce 1996 je kite surfing poprvé světově medializovaný díky windsurfaři Laure Hamiltonovi a Manu Bertinovi, kteří předvedli nový směr, jež byl radikální pro surfaře a wakeboardisty. Popularita tohoto sportu během krátké doby prudce stoupla jako jeden z nejrychleji se rozvíjejících vodních sportů v období posledních 2 let.

Značka Naish později přichází s progresivním posunem v navázání šňůr na kite Robby Naishe, které mají lepší vlastnosti a 4-šňůrové vyvázání. Od té doby tento sport stále rostl s velkou spoustou nových nápadů, konceptů dalších draků a typů, které jsou dnes vyráběny. Většina draků, které se používají nyní mají podobný design s nafukovacím hlavním banem a vzpirami, které skvěle pomáhají při startech z vody.

V roce 2004 Best kiteboarding představuje svou řadu kitů ve stejných kvalitách, ale s mnohem dostupnějšími cenami pro koncové zákazníky. Tímto způsobem se kity dostaly na úroveň, kdy si je mohlo koupit více lidí a rozvoj kiteboardingu začal být o to více progresivní.

Dnes jsou světové organizace, celosvětové soutěže i časopisy, natáčejí se videa a všichni, kdo tomuto sportu podlehli jsou odhodláni udělat maximum pro jeho další rozvoj.

History of kiteboarding by Robby Naish:

CO JE TO KITEBOARDING DNES?

Kiteboarding je přírodní evoluce v extrémních vodních sportech založených na větru. Kombinací windsurfingu a wakeboardingu , síly větru s pomocí kitu a lehkých boardů, které jezdci dávají mnohem lepší manévrovatelnost a možnosti než byly kdykoli dříve. V jeho krátké, ale vzrušující historii si kiteboarding vytáhl ty nejlepší věci z několika jiných extrémních sportů. Jednoduchost kiteboarding konceptu umožňuje každému jezdci vytvořit si svůj vlastní jízdní styl, který odráží jeho kreativitu a osobní projevy. S každým novým pohybem se posunují definice, ty jsou měněny, sport dále pokračuje a rozšiřují se jeho možnosti. Nikdo zatím neví, jak bude kiteboarding vypadat v budoucnu, ale již nyní se kiteboarding rozšířil do snow-kitingu a vzal nový směr do power-kitingu a land-kitingu. Kiteboarding je vlastně současně působící potomek windsurfingu, wakeboardingu a paraglidingu.

?Jezdcova kontrola křídla z lehkého materiálu, která ho vytáhne na vodu a nad ní??

Sport stále rychleji strhává hlavní pozornost v rámci světových vodních sportů jako představitel překonání limitů a pravidelně také s novým překvapením.

POPULARITA KITEBOARDINGU

Popularita kiteboardingu v posledních letech doslova explodovala a vybavení je nyní dostupné v mnohem větší šíři a propracovanější než kdykoli dříve. Odvětví kiteboardingu má momentálně velice dobře zorganizované světové poháry. Skrze několik internetových serverů se dozvíte spoustu informací, jak s tímto sportem začít za pomoci výukových škol rozšířených po celém světě. Existují kite asociace, internetové skupiny a webové stránky o tomto sportu stále rostou. Na trhu je k dostání také několik videí a DVD, včetně světových časopisů o kiteboardingu.

Kiting historie
Kiting historie
Iveta (Minet KITES.CZ)

Související články

Všechny články
© 2024 Kites.cz | All rights reserved. | OBCHODNÍ PODMÍNKY - KONTAKTY