Celkem
0 Kč

Kiting historie

Protože o historii kitingu nemá spousta lidí dodnes skoro žádné ponětí a při mých návštěvách v různých televizních pořadech se mě na tuhle otázku všichni ptají, rozhodla jsem se zapátrat na internetu a alespoň trochu udělat pořádek v tom, jak to kdysi opravdu bylo, kde byly počátky tohoto sportu, jaká byla první myšlenka a kam se kiting postupem času dopracoval? Myslím, že ti, kteří se kitingem v minulosti zaobírali a posouvali jej dopředu zaslouží jednoznačně náš dík.

Kite surfing je v posledních letech ten ?nejposedleji? se rozvíjející extrémní sport vůbec. Hlavní myšlenkou přitom bylo použití draka ke zvýšení rychlosti a překonání gravitace pro surfaře.

Přesto, že kite surfing je nový sport, není vynálezem jediného člověka a lidé si s celým konceptem pohrávají už delší dobu. Nejstarší zaznamenaná historie Kite Sailingu jako byl kite surfing dříve znám se datuje již od 12tého století, kdy Indonéské a Polynéské rybáře táhli draci na jejich kánoích. Ve faktech, v Číně a Polynésii byl kite sailing používán jako jedna z forem přepravy u pobřeží Pacifiku již od 13tého a 14tého století a vítr sloužil hlavně jako pomoc pro ovládání rychlosti a energie k mobilizaci těchto kánoí.

Kolem roku 1800 Britský vynálezce George Pocock zvětšil běžné velikosti draků a létal s nimi ve skupinkách, aby využil síly pro tah vozů na souši a lodí na vodě. Přivedl je tak k novému směru a toto úsilí bylo výsledkem ještě větší rychlosti. Jeho draci byly plně kontrolovatelní a používal přitom 4-šňůrový systém, stejný jako používáme my dnes? Pocockovy lodě i vozy tak byly schopny stoupat proti větru, otáčet se a jezdit nejen po vodě, ale i souši a ledu. Jeho originální patent s číslem GB5420 byl zaregistrován v roce 1826.

Toto je pouze náhled článku

Pro zobrazení celého článku se stačí přihlásit

Přihlásit se
Nová registrace
Iveta (Minet KITES.CZ)

Související články

Všechny články
© 2019 Kites.cz | All rights reserved. | Ochrana osobních údajů | Partnerské weby