Celkem
0 Kč

Jak na landkiting?

Jak na landkiting?

Začínáte s landkitingem? Pak byste si měli ujasnit, kde a na čem chcete vlastně jezdit, protože kite může být jak s barem (tzv. ráhnem), tak ručkami (tzv. handles). O tom, že na landkiting se hodí zejména komorový drak si už povídat nebudeme. Co na co tedy použít?

Landkiting ve spojení s mountainboardem a depower barem
Landkiting ve spojení s mountainboardem a depower barem

Výhody a použití ruček (handles):

- ručky se většinou používají pro buggykiting, což je forma kitingu spojená s vozítkem v obdobě větší trojkolky, která se používá na jízdu po tvrdém písku, trávě nebo betonových plochách, ale používají se i travní lyže
- jejich výhoda spočívá zejména v lepší ovladatelnosti draka a rychlejších reakcích, ručky vám nijak nepřekáží, tak jako by tomu bylo u neforemného baru při pozici v sedě s rukama u těla
- kite ve spojení s ručkami je také levnější variantou
- kite s ručkami se dá také dobře použít na snowkiting s lyžemi a landkiting s kolečkovými nebo zimními bruslemi

Má to ale i nevýhody:

- nelze regulovat výkon
- s těmito draky se neskáče
- nemá tolik bezpečnostních systémů

Buggy ve spojení s ručkami
Buggy ve spojení s ručkami
Travní lyže s kolečky, mohou být i s travními pásy
Travní lyže s kolečky, mohou být i s travními pásy

Výhody a použití baru (ráhna):

- bar se používá prakticky vždy, když volíte variantu landkitingu jízdy na zemi, trávě či betonových plochách ve spojení s boardem zvaným mountainboard. Dále se mnohem lépe hodí pro jízdu na sněhu ve spojení se snowboardem nebo pro jízdu na vodě s boardem odborně zvaným kiteboard
- je zde možnost regulace tahu díky depower systému, kde se dá kitu ubrat nebo přidat na výkonu v závislosti na měnící se vítr nebo poryvy (pozor ale na tzv. fixní bar - tyto bary depower nemají, bývají většinou o dost levnější a nelze zde regulovat výkon)
- díky použití baru se pohodlně připnete k bedernímu trapézu a okamžitě máte použitelné 3 bezpečnostní systémy 1) vyvlátí draka a okamžitá ztráta tahu 2) částečný odstřel, kdy povolíte jednu stranu šňůr 3) úplný odstřel - krizová situace
- kite lze díky baru řídit i jednou rukou, řízení je velice pohodlné a fyzicky nenáročné
- drak se pomaleji otáčí
- jednodušší a přehledné balení
- šňůry dodávané k baru mají běžnou nosnost 250 - 300kg/ks (protože se předpokládá, že se s takovýmto kitem ve spojení s ručkami může i skákat do velkých výšek). Šnůry proto musejí mít ohromnou pevnost.

Mountainboard
Mountainboard
Možnosti dalšího vyžití... pamatujte na chrániče!
Možnosti dalšího vyžití... pamatujte na chrániče!

To bychom měli použití jednotlivých draků, baru nebo ruček a co se na co hodí. Ale to přece není vše! Co takhle vhodné období na landkiting? Kdy začíná a kdy končí nebo kde se jezdí a co to stojí?

Landkiting je skvělý zejména proto, že u této varianty kitingu pokryjete téměř celý rok. Dá se totiž provozovat od jara až do podzimu.

Samozřejmě, že na jaře a na podzim je větší četnost větrných dní než v létě, ale v létě se zase najdou skvělé teplé dny se slabším větrem. Navíc pokud už umíte landkiting, zajisté umíte také snowkiting! Technika jízdy je totiž ze 100% totožná. Takže nejen od jara do podzimu, ale klidně celý rok.

Pozor! Nezapomínejte na chrániče kolen, loktů a páteře. (zejména pokud skáčete, jezdíte na raily a jezdíte po betonových plochách)

Další výhody?

Dá se prakticky říct, že tato varianta kitingu vás vyjde nejlevněji, a to finančně i časově..

Za landkitingem nemusíte jezdit nikam daleko. Stačí si najít otevřenou louku někde poblíž vašeho domova a skvělý spot máte doslova za domem! Náklady na dopravu za tímto sportem vás tak vyjdou na zanedbatelné částky, a co se týká času, dá se vyrazit i po práci. Světlo je od jara do podzimu do zhruba 19-20:00 hodin. Takže se jet relaxovat po práci na 2 hodiny není žádný problém!

Vše je ale potřeba se nejprve naučit. Co mě to tedy bude stát a kolik času tomu budu muset obětovat?

Potěším vás. Moc ne! Na to, abyste kompletně zvládli celou techniku landkitingu včetně jízdy vám budou stačit pouhé 2 dny landkiting kurzu včetně vypůjčení veškerého vybavení a jsou dostupné po celé ČR.

V kurzu budete mít k dispozici 2 až 3 komorové draky, helmu, trapéz, bezpečnostní chrániče i mountainboard. Věci v hodnotě okolo 70.000 Kč zapůjčené vám na 2 dny, včetně profi instruktora, který se vám bude po celou dobu věnovat. A to je dobrá investice.

Takže krom kurzu a pořízení vlastního kite vybavení žádné další investice! Ohledně kitu si určitě nechte poradit, i kdybyste kupovali z bazaru. Vyplatí se to!

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, přeji vám já i celý team KITES.cz mnoho úspěchů, hodně větrných dní a nespočet úsměvů na tváři díky landkitingu.

Iveta (Minet KITES.CZ)

Související články

Všechny články
© 2024 Kites.cz | All rights reserved. | OBCHODNÍ PODMÍNKY - KONTAKTY