Máte před sebou tu nejdůležitější otázku? Pořízení první kite výbavy. Jenže... nevíte, jaký typ draka si pořídit, jakou velikost, model, nový nebo starý? A sakra... co teď? Přečtěte si tento článek. Pokusím se vám poradit, jak správně vybírat i ten nejlepší postup. Také podle čeho vybírat, jak se od sebe jednotlivé typy draků liší a jaký to má vliv na výběr i následný komfort při jízdě.
V úplně té základní rovině se kity rozdělují na 3 typy, které se od sebe liší jednak konstrukcí, tak i použitím:
1) Nafukovací kite: 1.voda 2. sníh 3. land
2) Komorový kite s uzavřenou náběžkou: 1. sníh + land, 2. voda
3) Komorový kite s otevřenou náběžkou: 1. sníh + land
Teď si pojďme říct něco o jednotlivých typech a trochu je více rozpracovat...
NAFUKOVACÍ KITE - jednička na vodu!
Jak už jde poznat z názvu, tento kite se nafukuje pomocí pumpy a díky vzduchu, který se nachází v částech draka se kite nepotopí. Proto je prioritně určen pro použití na vodu. Zároveň nafouknutá konstrukce drží tvar draka, který se pak snáze zvedá z vodní hladiny.
Nafukovací kity se pak dále dělí na 3 podtypy:
1) delta / bow - vhodný pro začínající a mírně pokročilé kitery, jednoduchý na ovládání, poslušný, snadný restart z vody, velký větrný rozsah
2) C shape - vhodný pro zkušené jedce, skoky, rychlost, malý větrný rozsah
3) Hybrid - spojení delta / bow kitů s výkonem C-shape
Použití nafukovacího draka na sníh nebo landkiting (suchou zem) je také možné.
Výhody:
- pokud jezdíte vodu nepotřebujete 2 rozdílné draky (finanční úspora)
- lepší letové vlastnosti a celkový pocit z jízdy (větrný rozsah, přesnost ovládání, zvládání poryvového větru, akce)
Nevýhody:
- složitější příprava (nafukování v zimě) + strojení baru
- horší přistávání svépomocí
- větší náchylnost na trhliny (hlavně u začínajících, kteří kite často válí a šoupou po zemi/sněhu)
KOMOROVÝ KITE - uzavřená náběžka
Pro tento typ draka, stejně jako u nafukovačky není problém voda, sníh ani land. Hodí se kamkoli. Velkou výhodou tohoto draka - a z mého pohledu má tenhle drak výhody celkem dvě, je možnost zajezdit si v opravdu lehkém vánku, a tou druhou je odolnost vůči poškození. Tady zcela odpadají starosti s unikajícím bladderem po propíchnutí, které se u nafukovačky prostě sem tam řešit musí.(samozřejmě jak kdo jezdí) Příkladem budiž například kite Ozone Chrono nebo Flysurfer.
Nelze od draka ale očekávat nic moc svižného. Je to trochu lemra :) Skákat se dá samozřejmě na všem ?co lítá" ale ten požitek je prostě jiný.
Výhody:
- na vodě létají opravdu ve velice slabém větru
- dá se stejně jako nafukovací kite použit na vodu, sníh i land ( a v posledních 2 případech bude tedy odolnější)
Nevýhody:
- zbytečně předražený (za ty prachy tolik komfortu prostě neposkytuje)
- začínající kiteři s ním mají často problém (když se kite dlouho máchá ve vodě, tak se do něj voda dostane a musí se vylít, což sami na vodě neuděláte; často se tvoři z kitu ?bonbónek")
- značně pomalý a nudný
KOMOROVÝ KITE - otevřená náběžka
Opakem použití nafukovacích kitů jsou právě kity komorové, určené výhradně na snowkiting (sníh) a landkiting (tráva). Konstrukcí i vyvázáním se velice podobají paraglidingovým křídlům. Kite funguje na principu, kdy se do vnitřních komor dostává vítr a ten kite pohání. Nemusíte tedy nic foukat. Navíc bar zůstává u komorových kitů stále připojen a nemusí se odvazovat. Takže je zde velice nízká náročnost na připravu draka. Odolnost těchto kitů na sněhu i zemi oproti kitu nafukovacímu je samozřejmě v případě, že s kitem boucháte o zem nebo ho po ní taháte mnohem vyšší.
U dnešních nových typů komorových draků už je také poměrně velký větrný rozsah a to i co se týče zvládání poryvů. Některé typy kitů na trhu jsou na tom dnes již opravdu dobře.
Na vodu se s ním ale nikdy nepouštějte!
Výhody:
- menší náchylnost vůči poškození při použití na sněhu a landu
- snazší a rychlejší příprava
Nevýhody:
- nelze použít na vodu
- pokud se kite zamotá (hlavně začátečníkům) ,tak pro vás vývaz šňůr bude tím pravým utrpením!
- nižší svižnost a reakce (důležité zejména pro pokročilé)
To bychom měli typy draků, jejich letové vlastnosti i modely. Teď zbývají ještě 2 otázky: jakou velikost a nový vs. starý?
Velikost
Velikost kitu se řídí váhou jezdce. Obecně platí, že čím je větší váha jezdce, tím větší kite zvolí. A to i v případě, že vybírá kity 2, což je u průměrně jezdícího kitera úplně běžné. No a v případě, že na dva kity prostě není peněz nebo chcete prostě jen jednoho, volíte vždy kite, který nejvíce využijete vůči nejčastějším podmínkám v lokalitách, kde jezdíte / chcete jezdit.
Do úplných detailů, jestli jezdit kite radši ?přepowerovaný" nebo si sem tam ?zamávat" osmičky už se pouštět nebudu. Prostě zvolte zlatý střed. Jinak se v tom stejně zamotáte :)
Velikostně tedy zhruba takto:
1 kite, 1 board, vítr jezditelnost 7-11m/s:
Jezdec 50 -> 60kg, kite 8-10m2, board 132
Jezdec 60 -> 70kg, kite 9-11m2, board 134
Jezdec 70 -> 80kg, kite 10-12m2, board 136
Jezdec 80 -> 90kg, kite 11-12m2, board 138
Jezdec 90 -> 100kg, kite 12-13m2, board 140
Jezdec 100 -> 115kg, kite 13->$m2, board 145
2 kity, 1 board, vítr jezditelnost 5,5 - 14,5m/s:
Jezdec 50 -> 60kg, kite 6-7m2 + 10-11m2, board 132
Jezdec 60 -> 70kg, kite 7-8m2 + 11-12m2, board 134
Jezdec 70 -> 80kg, kite 8-9m2 + 12-13m2, board 136
Jezdec 80 -> 90kg, kite 9m2 + 13-14m2, board 138
Jezdec 90 -> 100kg, kite 9-10m + 14m2, board 140
Jezdec 100 -> 115kg, kite 10m + 14-15m2, board 145
Pokud chcete jezdit spíše slabší vítr - zvolte větší velikost z dané varianty, pokud silnější vítr - volte menší velikost.
Nový kite vs. starý kite? Na tohle téma myslím, že jsem již nějaký článek snad i napsala. Ale abychom to měli po kupě, tak je potřeba to zopakovat. A uvedu to velice jednoduše:
Výhody nového kitu:
- delší životnost materiálu (starý má vždy nalétáno několik ?motohodin")
- u jediné firmy na světě - Bestkiteboarding je doživotní záruka na draka!
- nejnovější model a s tím i nejnovější a nejlepší systémy na trhu (bezpečnost, materiály, letové vlastnosti)
Výhody staršího draka (bazar):
- cena
- u začátečníků to může být dobrý prvotní vstup do kitingu - s čím se naučit a nelitovat, až kite jednoho krásného větrného dne třeba rozsekáte :) a až se naučíte - koupíte si pořádný a nový
DOPLŇUJÍCÍ TIPY : jestli si přesto nejste jisti, dejte na rady těch, kteří se oboru věnují denně již několik let. Můžete zavolat 608 889 719, psát na petra(zavinac)kites.cz a zkonzultovat veškeré varianty: finanční možnosti, vhodný typ, velikost, stáří draka, záruky...
A není nutno se bát, že musíte hned něco koupit. Je to free a bez závazků. A pokud už něco umíte a máte alespoň po nějakém 1 denním kite kurzu, je možné si kite vyzkoušet na několika spotech po ČR i v zahraničí v rámci testů kitů zdarma. Jsou to pro nás zcela standardní služby, tak je klidně využijte.
Přeji vám: vybírejte dobře, pečlivě a nenechte se oblbnout řečmi některých prodejců. Dejte na vlastní hlavu, vlastní pocity, zkušenosti ostatních lidí a kamarádů s daným shopem a úplně nejlépe si kite sami vyzkoušejte!
Nikde není psáno ani dáno, že to, co sedí jednomu bude vyhovovat i vám!
Good luck.