Celkem
0 Kč

10 pravidel, jak začít s kitingem

Kiting, ať už v jakékoli podobě je krásný sport. Ještě lepší než se na něj pouze koukat je vyzkoušet ho na vlastní kůži! Než si ale začnete kiteboarding nebo snowkiting naplno užívat, je potřeba se ho nejprve nějak naučit... protože žádný učený z nebe nespadl. Pokud tedy chcete začít, a to rychle, bezpečně a bez zbytečných problémů ? měli byste dodržet těchto 10 pravidel.

10 pravidel, jak začít s kitingem
10 pravidel, jak začít s kitingem

1) SEŽEŇ SI INFORMACE
1.krok jste už vlastně udělali tím, že čtete tyto řádky.

Informací je dnes plný internet. Ale dá se v nich zorientovat. Stačí najít např. server, kde se věnují veškeré problematice okolo kitingu (jako například v našich článcích nebo video škole: https://www.kites.cz/online-kurz), kde najdete informace o vhodném kurzu, délce, vhodném vybavení, větru, lokalitách kde jezdit, bezpečnostních pravidlech apod. Tyto informace můžete získat v podobě článků, videí i e-booků. A dozvědět se informaci, že není dobré napřed koupit kite a až potom se jít kiting naučit, která může ušetřit desetitisíce, určitě stojí za to.

2) ABSOLVUJ KITE KURZ
Ačkoli jsou zde 2 názory - naučit se sám nebo v kite škole... obě varianty mají své výhody a nevýhody. U výběru kurzu je výhodou například ušetřený čas, minimální riziko úrazu, správná technika, vhodné vybavení dle větru, poradenství co dál... u samouka jde hlavně o ušetřené finance. O nic jiného vlastně nejde. Ale i za to platíte jistou daň, a to v podobě vysokého rizika úrazu, špatné technice a spoustě času, který budete muset výuce obětovat než se vše naučíte.

Je ještě třetí varianta: a to naučit se kiting prostřednictvím kamaráda, který kituje. Zde je ale potřeba si uvědomit, že málokterý kamarád obětuje svůj větrný den, aby vás naučil kitovat. A když už ano, bude to chtít mít rychle za sebou. Vybrat už si musíte sami...

3) NAJDI SI KITE PARŤÁKA
Kiting je sice sport, který provozujete sami, ale dobrý parťák se vám bude vždy hodit. A hned vám povím proč: na spotu byste nikdy neměli jezdit úplně sami ? nikdy nevíte, co se může stát a kdo pak přivolá pomoc? Budete jezdit za větrem... jak vás to bude bavit o samotě a jaké to bude, když pojedete s někým dalším? A co motivace, když se vám zrovna nebude chtít, ale kamarád vás podpoří? Tyhle parťáky můžete najít jak v kite kurzu, prostřednictvím spolujízdy za větrem nebo na kite fórech. Jistě nejste sami, kdo chce právě teď kitovat, ale zatím nikoho dalšího se stejným zájmem nezná.

10 pravidel, jak začít s kitingem
10 pravidel, jak začít s kitingem

4) ZAČÍNEJ S MALÝM DRAKEM NA SOUŠI
Jako různé další sporty, i kiting má své postupy, takže se bezhlavě nevrhejte do výuky s velkým drakem, aniž byste měli zkušenost s ovládáním malých draků. A už vůbec se poprvé nepouštějte na vodu.

Ať už jste v kite škole nebo se učíte sami, vždy byste měli začít s výukou na souši s malým drakem do 3m2 velikosti na kterém se naučíte ovládání, startování i přistání s asistencí, včetně použití bezpečnostních systémů. Kite má malý výkon, takže vám odpustí všechny chyby bez rizika zranění a umožní vám se vše v klidu naučit.

5) POUŽÍVEJ BEZPEČNOSTNÍ SYSTÉMY
Než přejdete k větším drakům, které jsou již určeny k jízdě, prvně se naučte bezpečně a za každé situace intuitivně používat bezpečnostní systémy daného modelu. Není nic horšího, než když v případě vzniku krizové situace neumíte včas a správně zareagovat. Dnešní bezpečnostní systémy jsou natolik vymakané, že dokážete zabránit opravdu čemukoli. Zásadní ale je, umět je použít.

Nechcete přece zranit sebe ani lidi ve vašem okolí, natož si rozbít kite za desetitisíce?

6) S VELKÝM DEPOWER DRAKEM OPATRNĚ
Teprve, když už umíte používat bezpečnostní systém, se můžete pustit do létání s větším depower drakem. I zde ještě doporučuji používat menší velikost. (např. 6-9m2) Ovládání se naučíte stejně, jako byste měli kite o velikosti 12-15m2, ale s tím rozdílem, že menší drak má menší výkon, což vám v začátcích pomůže + zde hrozí mnohem menší riziko vzniku krizové situace.

Pozor také na vítr, který hraje v kitingu další z hlavních rolí... Bude-li vítr příliš silný - kitování odložte. Zvlášť pokud máte větší kite.

10 pravidel, jak začít s kitingem
10 pravidel, jak začít s kitingem

7) NA VODU SE PUSŤ, AŽ BUDEŠ UMĚT DRAKA BEZPEČNĚ OVLÁDAT
Je-li vaším snem jízda po vodní hladině, pustit se do výuky spolu s kiteboardem na nohou můžete teprve až v momentě, kdy umíte bezpečně ovládat velký depower kite, používat bezpečnostní systémy, umíte regulovat výkon draka i bezpečně využít jeho maximální tah. Pokud vám některá z těchto činností zavání neznalostí - na board ještě na chvíli zapomeňte.

Jestli už ale víte co a jak, pak začínejte s větším kiteboardem - nejlépe o velikosti od 140cm a výše. Velká plocha boardu vám usnadní jízdu po vodní hladině a vše se rychleji naučíte.

8) DOBŘE VYBER KITE LOKALITU
Výběr lokality je po vybavení a správném postupu výuky další neoddělitelně důležitou součástí. Protože pokud budete mít super vybavení, začnete s malými draky a pak přejdete na větší, ale lokalita pro výuku bude absolutně nevhodná, může vám být veškeré vaše úsilí k ničemu.

9) VYBER SI VHODNÉ VYBAVENÍ
Pokud už jste ve fázi, kdy jste se kiting naučili, je potřeba začít uvažovat nad pořízením kite vybavení. Varianty jsou dvě. Pokud je kiteboarding sport, ve kterém jste se shlédli a máte v plánu opravdu jezdit, poraďte se ohledně koupě vlastního draka s odborníkem. A pokud už teď víte, že z jakéhokoli důvodu nebudete jezdit příliš často, zvažte spíše občasné využití kite půjčovny. Vyjde vás to rozhodně levněji a pokaždé budete mít velikost draka i boardu, kterou potřebujete.

10) NEZAPOMÍNEJ NA DALŠÍ TRÉNINK
Co už se jednou naučíte je potřeba dál trénovat. A to nestačí 1x za půl roku. Hlavně ne, pokud teprve začínáte a techniku nemáte ještě zažitou. Pokud jste sami, přidejte s kitery na výjezdy za větrem nebo máte-li už svého kite parťáka, nečekejte a nehledejte si důvody proč nejet. Prostě se sbalte a jeďte kitovat!!!

10 pravidel, jak začít s kitingem
10 pravidel, jak začít s kitingem

Jak jste si mohli přečíst, kiting není to o tom, koupit si v začátcích jeden kite a jeden board, jít na to a čekat, že to nějak zdárně dopadne... ale od začátku až k finální jízdě to chce vynaložit nějaké to úsilí, nehledat si důvody proč ne a také použít vhodné vybavení. A je zbytečné některé z kite vybavení kupovat, když ho užijete jen krátkou dobu během výuky.

Kite vybavení jde i půjčit, ale nikdo nepůjčí vybavení za deseti-tisíce úplnému začátečníkovi. Riziko, že kite skončí roztržený nebo někoho zraníte je příliš vysoké. A i pokud vám vybavení půjčí kamarád, určitě i zde ponesete riziko, že pokud kite zničíte, tak ho také zaplatíte. Proto z mého pohledu je mnohem lepší investice do kite kurzu , kde se vše naučíte rychle, pod dohledem, bezpečně a navíc tyto rizika vůbec nebudete muset nést. Stačí se jen řídit pokyny instruktora a za 3 dny se můžete rozjíždět po vodní hladině... Po absolvovaném kurzu vám navíc kite i board na další trénink bez problému vypůjčí. Po kurzu totiž získáte i certifikát s vašimi kite schopnostmi :)

Ať už jste se rozhodli jakkoli, přeji vám mnoho úspěchů, žádné úrazy a hlavně abyste si užili spoustu zábavy a našli sport, který vás bude opravdu bavit a naplňovat!

Iveta (Minet KITES.CZ)

Související články

Všechny články