Celkem
0 Kč

Kite & Snowkite manuál - bezpečný start

Zásady startování draka pro snowkiting, kiteboarding i landkiting:

1. Znovu si zkontrolujte, zda máte všechny šňůry správně napojené, kam patří a žádná se vám nezamotala.

2. Ověřte si vyzkoušením, že znáte veškerý postup bezpečnostního systému a jeho odstřelu! (u různých typů draků mohou být různé bezpečnostní systémy) Běžně: 1. Bezpečnostní systém: puštění baru, 2. Bezpečnostní systém: pojistka u chickenloopu, 3.bezpečnostní systém: poslední záchrany - odstřelení draka z leashe upnutého na trapéz. Tím také zkontrolujete funkčnost svého vybavení před tím, než půjdete létat.

Postup odstřelu musíte bezpečně znát, aby se vám při krizové situaci nestalo, že např. odstřel nad chickenloopem místo od sebe budete tahat k sobě. Tolik času na vyřešení krizové situace v momentě kdy ta situace nastane, nebude. Je potřeba reagovat automaticky!

Ukázka bezpečnostního systému nad chickenloopem
Ukázka bezpečnostního systému nad chickenloopem

3. Než s drakem vzlétnete, měli byste vědět, jak s drakem manipulovat. Čili jak použít depower a jak drak reaguje, co drak udělá když proletí power zónou nebo když s povoleným barem vyletí až do kraje okna? Pokud to nevíte, měli byste mít u sebe zkušenou osobu, která ohlídá vaši bezpečnost a řekne vám, co máte dělat. (základy létání také probereme v jednom z dalších článků)

4. Nasaďte si trapéz, bezpečnostní helmu a popřípadě ochrannou plovací vestu.

5. Zkontrolujte, že jste ve správné pozici ke startu a poproste kolegu (který zná zásady startování draka) aby vám jej odstartoval. Nikdy nenechte startovat draka člověka, který s tím nemá zkušenost. Je to jedna z prvních krizových situací, která může nastat!

Startování draka vůči směru větru (zdroj obrázku - IKO Kiteboarding)
Startování draka vůči směru větru (zdroj obrázku - IKO Kiteboarding)

6. Před startem zkontrolujte, zda zrovna někdo ve vašem okolí nepřistává nebo v nevhodném místě nejde z vody ? v tom případě by měl přednost. Až poté můžete odstartovat.

7. Draka vyveďte nad hlavu do zenitu ? 12h. nebo do kraje větrného okna směrem na vodu s mírným tahem a co nejrychleji jděte do vody.

Start draka z kraje větrného okna (nafukovací drak)
Start draka z kraje větrného okna (nafukovací drak)

8. Na břehu už se nezdržujte, nepovídejte si nebo nekontrolujte, že jste si zapomněli zapnout leash! Tohle musí být vše již v pořádku viz. předchozí kroky!

9. Do vody jděte minimálně 50m od břehu, čím dále tím lépe.

10. Začátečníkům nedoporučujeme v žádném případě hlubokou vodu nebo prostory, kde jsou kolem vody stromy či jiné překážky jako budovy, auta apod.

11. Začínejte zásadně v místech, která jsou k tomu určena! (například prostorné louky bez překážek s dobrým prouděním větru, nebo pokud jde o vodu tak spoty jako Rujána-Německo: http://www.kite-skola.cz/lokalita-nemecko-rujana.html )

12. První trénujte pouze s drakem bez boardu, než se naučíte draka bezpečně ovládat! (pozor také na vhodnou velikost vůči síle větru)

13. Nezačínejte ve větru silnějším než 8-9m/s!Přečetli jste si výňatek z tištěné verze KITE MANUÁLU, který je v prodeji již od května 2012.
Objednat lze prostřednictvím: info@kites.cz

Iveta (Minet KITES.CZ)

Související články

Všechny články
© 2024 Kites.cz | All rights reserved. | OBCHODNÍ PODMÍNKY - KONTAKTY